Ogrzewanie i oświetlenie Email

Ogrzewanie i oświetlenie, czyli utrzymanie odpowiedniej temperatury w pojemniku, oraz terrarium.

 

Decydując się na hodowlę zwierząt egzotycznych w warunkach domowych, musimy pamiętać również o tym że wymagają one m.in.: odpowiedniej temperatury tj. ~25-30°C. Można  ją zapewnić poprzez ogrzewanie i oświetlenie odpowiednimi żarówkami, lub bez oświetlenia – kablem grzewczym, bądź matą grzewczą. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam zalety i wady, tych źródeł ciepła, oraz wybrać odpowiednie do ogrzewania terrarii, i pojemników z pająkami.

  • Żarówki – żarówki zapewnią nam oświetlenie, oraz ogrzewanie. Oświetlenie jednak nie jest potrzebne, a nawet niewskazane ptasznikom. Wyjątkiem jednak może być symulacja pór roku u np.: Poecilotheria spp. gdzie oświetlenie jest wymagane.

Powiedziane jest jednak iż pająki nie widzą czerwonego światła. Ta kwestia budzi u hodowców wiele kontrowersji, i nie zostaje do końca wyjaśniona. Również wielu hodowców mając to na uwadze kupuje zwykłe żarówki o barwionej na czerwono bańce. Jest to jednak daremne, ponieważ taka żarówka nadal emituje strumień świetlny o barwie białej. Aby miało sens stosowanie żarówki musimy nabyć taką, która daje światło podczerwone, którego pająk nie widzi. Takie żarówki są odpowiednie.

  • Kabel/mata grzewcza – jest to najpopularniejsze i dla wielu najlepsze rozwiązanie do ogrzewania terrarii oraz pojemników z pająkami. Obecnie wiele firm oferuje owe kable, oraz maty o różnych mocach znamionowych dostosowanych do potrzeb hodowców. Jeżeli jesteśmy początkującymi, a co za tym idzie nie posiadamy wielu pająków do ogrzania, możemy kupić kabel o najmniejszej mocy znamionowej tj. 15W. Jeśli zaś posiadamy większą hodowlę możemy również nabyć kable o mocach np.: 25W, 50W, lub 80W. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oraz temperatury panującej w pomieszczeniu z pająkami. Takie kable możemy również podłączyć do termostatu, którego czujnik umieścimy w pojemniku z pająkiem, i będzie on kontrolował nastawioną przez nas temperaturę. Jeśli chodzi o sposób użycia kabli grzewczych, najlepszym rozwiązaniem jest owinięcie go np.: na płaskiej powierzchni. Poniższe zdjęcie przedstawia owe rozwiązanie.

Natomiast maty grzewcze ustawiamy obok terrarii, lub pojemników (podobnie jak kable), lub na nich stawiamy pojemniki z pająkami.

Jeśli chodzi o kontrolowanie temperatury w pojemnikach pomocne są termometry z czujnikami, i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi, które mierzą zarówno temperaturę otoczenia, jak i tej podawanej z czujnika zewnętrznego.

 

Podsumowanie:

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kabla grzewczego. Ich niska cena, duży wybór zarówno ich producentów, jak i mocy znamionowych przemawia do zastosowana właśnie tego źródła ciepła. Ponadto są łatwe w eksploatacji, można dostosować je do ogrzewanie wielu pojemników, oraz terrarii. Istotną zaletą jest również to, iż podczas normalnej pracy nie są zauważalne (jeśli chodzi o ich pracę).