Poecilotheria ornata Email

Dorosła samica:

Dorosły samiec (1), oraz samica i samiec (2):

Przykładowe zdjęcia spermetki (samicy) mierzącej 6 cm DC:


 

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Poecilotheria ornata

Nazwa polska:

Ptasznik zdobiony.

Wymowa:

Poeciloteria ornata.

Występowanie:

Azja: Sri Lanca.

Biotop:

Lasy tropikalne. Ptasznik nadrzewny.

Wygląd:

Pająk ten dorasta do ~8 cm DC, z odnóżami natomiast to ~20 cm. Samce są znacznie mniejsze szczególnie jeśli chodzi o długość ciała, która u dorosłych osobników wynosi ~5 cm DC. Ubarwienie jest bardziej jednolite, i matowe. Odnóża są kolorów kremowego, czarnego, z żółtymi wstawkami. Karapaks ozdabiają charakterystyczne ciemne prążki. Wzdłuż odwłoka przechodzi kremowa linia z wyglądu przypominająca choinkę. Okolice oczu są ciemne. Odnóża pająka (szczególnie nogogłaszczki) ozdabiają nieliczne czerwone włoski.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40, lub inne ze względnie dużą wysokością. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~4cm. Biorąc pod uwagę tryb życia pająka (nadrzewny) w terrarium powinniśmy umieścić np: tuby korkowe, gałązki, konary, po których pająk będzie mógł się wspinać, oraz zbudować gniazdo, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura:

~27-29°C.

Wilgotność:

70%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Trudne. Samica podczas spotkania z samem często go pożera, i nie dochodzi do kopulacji. Jeżeli jednak go zaakceptuje, to przy odpowiedniej ilości pokarmu, oraz miejsca mogą żyć razem nawet przez kilka tygodni (były przypadki że nawet miesięcy!). Para kopuluje najczęściej nocą, oraz wczesnym ranem. Po kopulacji samiec musi napełnić bulbusy, aby móc ponownie przystąpić do kopulacji. Po ~2-8 miesiącach samica składa kokon w którym po kolejnych ~25 dniach zaczynają się pojawiać pierwsze pająki zwane nimfami w stadium I ( w ilości średnio kilka-~80). Po następnych ~20 dniach pająki linieją stając się zdolnymi do przemieszczania się (czasami nawet pożywiania) nimfami II. Po ~25 dniach pajączki zaczynają ciemnieć liniejąc na w pełni ubarwionego, szybkiego pająka L1.

Fot 1: Pająki podczas kopulacji

Fot 2: Kokon

Fot 3: Kokon po otwarciu

Uwagi/ciekawostki:

Bardzo szybkie, agresywne, dysponujące silnym jadem ptaszniki. Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni, oraz pokarmu z powodzeniem można hodować w grupach. Dobrze skacze. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dzięki czemu nie wymaga posiadania żadnych dokumentów. Podczas hodowli można, a nawet zaleca się naśladowanie pór roku według określonego schematu dla regionu występowania.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

 

Foto: angelo, matthieu, Bosing (Mac Santos)