Poecilotheria smithi Email

INFORMACJE OGÓLNE:

Nazwa łacińska:

Poecilotheria smithi

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria smiti

Występowanie:

Azja: Sri Lanca.

Biotop:

Las tropikalny.

Wygląd:

Samice dorastają do ~7 cm DC, natomiast samce do ~5 cm DC. Od strony grzbietowej dominują odcienie czerni, białego oraz jasnego beżu. Karapaks jest beżowy, za swoistą „gwiazdą”. Od strony brzusznej dominują kolory ciemne. Odnóża są czarne z białymi pasami. Występują szerokie przywry na odnóżach. Ptasznik kolorystycznie podobny do Poecilotheria  miranda. Na udach pierwszych par odnóży występują charakterystyczne sety owłosienia. Odwłok zdobi szeroka kremowa linia.

WARUNKI HODOWLI:

Terrarium:

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~4 cm. W terrarium możemy umieścić tuby korkowe, które świetnie nadadzą się do budowy gniazda przez pająka, natomiast ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura:

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-27°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność:

~70%.

Żywienie:

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie:

Jak u wszystkie Poecilotheria nie jest łatwe. Dodatkową trudnością okaże się skompletowanie dorosłej pary tego gatunku. Jeżeli jednak dojdzie do udanej kopulacji samica składa kokon (najczęściej po upływie ~5 miesięcy) w którym po kolejnych ~25 dniach zaczną pojawiać się nimfy I.

Uwagi/ciekawostki:

Dorosłe samce nie posiadają haków. Dobrze skacze, jest agresywny, oraz posiada silny jad. Nie wyczesuje włoków parzących z odwłoka. W Polsce niedostępny. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.